გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი
თემა
|
არაორგანულ
ნაერთთა ძირითადი კლასების დახასიაბა.
|
სწავლების
საფეხური
|
საბაზო საფეხური
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
31 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა
|
ერთმანეთისგან შეძლოს ოქსიდების , ფუძეების ,მჟავებისა
და მარილების განსხვავება . ყოფაცხოვრებაში მათი საჭიროებისამებრ გამოყენება.
|
გაკვეთილის
მიზნები და შედეგები
|
ესგ-
ქიმ.VIII.6.მოსწავლეს შეუძლია
ნივთიერებათა კლასიფიცირება, ნარევის
კომპონენტებად დაყოფა.
·
ასხვავებს ერთმანეთისგან
ოქსიდებს, მჟავებს, ფუძეებს (ტუტეებს) და
მარილებს, ადგენს მათ ფორმულებს;
·
მსჯელობს და ასკვნის, რომ ფუძე ოქსიდს შეესაბამება
ფუძე, მჟავა ოქსიდს _ მჟავა;
·
აკვირდება მეტალთა ჟანგვის
პროცესებს ყოფა-ცხოვრებაში, მოიპოვებს სათანადო ინფორმაციას და მსჯელობს მეტალთა
თვისებებზე;
·
მსჯელობს ნაერთთა კლასებს
შორის ურთიერთკავშირსა და ურთიერთგარდაქმნაზე, ადგენს ზოგად მარტივ სქემებს (მაგ.,
M
|
წინასწარი
ცოდნა
|
|
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეების შეფასებას ვახდენ მათ მიერ ფორმატზე
შესრულებული სამუშაოსა და პრეზენტაციის მიხედვით რუბრიკა რუბრიკა.docx
|
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
წიგნი, ფორმატი
4 ცალი, საწერკალამი,მარკერი, პროექტორი
კომპიუტერი, დაფა ,ცარცი
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
·
3წთ კლასის ორგანიზება,
სიის ამოკითხვა.
·
15 წთ. დავყო მოსწავლეები 4 ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფს მივცე
დასახასიათებლად 1. ოქსიდები
2.ფუძეები 3. მჟავები. 4. მარილები
·
12
წთ პრეზენტაცია( თითოეული ჯგუფი
აკეთებს 3 წუთიან პრეზენტაციას)
·
პროექტორის გამოყენებით ვაჩვენებ ჩემს მიერ მომზადებულ
სლაიდშოუს და ვთხოვ თვითონ მონიშნონ ფერადი მარკერებით რა დაემთხვა და რა გამორჩათ
( მწვანე მარკერით ჩაამატონ)
·
5 წთ შეფასება და გაკვეთილის
შეჯამება
|
No comments:
Post a Comment